Czym jest i jak leczyć łuszczycę skóry?

leczenie łuszczycy skóry

W Polsce z roku na rok diagnozuje się coraz więcej przypadków diagnozowań łuszczycy. Tendencja wzrostowa jest po części wynikiem rosnącej świadomości ludzi w temacie zdrowia i chęci badania się, ale przede wszystkim realnie jest to wynik zwiększonej zachorowalności. Szacuje się, że aktualnie 3% populacji kuli ziemskiej zmaga się z łuszczyca skóry w różnym stopniu zaawansowania. 

Czym jest łuszczyca skóry?

Łuszczyca skóry jest chorobą niezakaźną skóry, objawia się czerwoną wysypką lub czerwonymi plamami. Dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety, niezależnie od wieku. Ma ona charakter nawrotowy, jej objawy nasilają:

  • palenie papierosów tytoniowych,
  • stres,
  • alkohol i inne używki,
  • nieodpowiednia dieta,
  • niewystarczająca ilość snu,
  • przebyta lub aktywna infekcja.

Jest to jedynie kilka z czynników które sprawiają, że łuszczyca skóry się zaognia. Nie do końca wiadomo jaka jest przyczyna wyzwalająca łuszczycę, jednak badania dowiodły, że ryzyko zachorowania na tę chorobę skóry zwiększa się u osób które w rodzinie posiadają osobę chorą. Więcej na temat samej łuszczycy możesz przeczytać w artykule na stronie Ducray, który jest producentem produktów dla pielęgnacji skóry i włosów.

Czy łuszczyca skóry jest uleczalna?

Zgodnie ze stanem wiedzy medycznej na obecny dzień – łuszczyca skóry jest chorobą nieuleczalną. Jednak w przypadku tej choroby obecne są okresy remisji oraz wznowień. U niektórych badanych pacjentów okres remisji wynosił nawet kilka lat, jednak nie można mówić wtedy o wyleczeniu z choroby. Trwają pracę nad lekiem powodującym trwałą remisję tej choroby skóry, jednak przypadki osób u których objawy łuszczycy skóry zniknęły są zbyt nieliczne aby mówić o skuteczności leku.

Konsekwencje zdrowotne łuszczycy skóry.

Łuszczyca skóry nie wpływa bezpośrednio na kondycję zdrowia, jednak pociąga za sobą szereg konsekwencji, które przekładają się na inne problemy zdrowotne. Z fizycznego punktu widzenia, łuszczyca powoduje przerwanie powłoki skórnej przez która mogą dostać się do organizmu patogeny. Z tego powodu kobiety chorujące na tę chorobę skóry, są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje intymne. Osoby te częściej chorują także na infekcje grzybicze i bakteryjne. Konsekwencją zwiększonej podatności na patogeny jest fakt, że osoby których łuszczyca skóry nie oszczędziła, żyją statystycznie 10 lat krócej niż osoby zdrowe.

Jak dbać o skórę łuszczycową?

Podstawą pielęgnacji osoby u których wystąpiła łuszczyca skóry jest odpowiednie nawilżenie oraz ukojenie podrażnionej skóry. Jest to o tyle ważne, że ogniska zapalne szybko się rozprzestrzeniają i powodują większy dyskomfort. Na rynku dostępne są preparaty dedykowane osobom zmagającym się z objawami łuszczycy skóry.